مراقبت لباس

نگهداری لباس: چگونه عمر لباس‌ رنگ تیره را بیشتر کنیم؟

لباس‌ رنگ‌ تیره مثل مشکی، سرمه‌ای، نوک مدادی و …. رنگشان زودتر از سایر لباس‌ها می‌رود و حفظ رنگشان مشکل‌تر است. علاوه‌بر کیفیت خوب رنگ و پارچه، یک‌سری مراقبت‌ها از جانب شما می‌تواند عمر لباس شما را بیشتر کند. شستشوی کمتر لباس‌ها، شسشتو با آب سرد و استفاده از مواد شوینده مناسب در ماندگاری رنگ‌ لباس مؤثر است. با رعایت یک سری نکات می‌توان عمر لباس را بیشتر کرد. برای نگهداری طولانی مدت لباس‌ها سه مورد را حتماً باید رعایت کنید: نحوه شستشو، شستن کمتر لباس‌ها و جلوگیری از آسیب‌دیدگی لباس.

نحوه شستشوی لباس‌ رنگ تیره

 

 

۱) لباس‌های تیره و روشن را جدا کنید

لباس‌های تیره نحوه شستشوی متفاوتی دارند و می‌توانند به لباس‌های روشن اصطلاحاً رنگ پس دهند. بنابراین قبل از شستشو، لباس‌های روشن و تیره را از هم جدا کنید. لباس‌های تیره حتماً باید جدا شسته شوند.

 

 

۲) لباس‌های تیره را پشت و رو کنید

هرچقدر بافت تیره کمتر با آب و مواد شوینده برخورد داشته باشد، بهتر است. قبل از شستشو  لباس را پشت و رو کنید تا آب و مواد شوینده کمتر تماس داشته باشد.

۳) از تیره شوی استفاده کنید

برای داشتن نتیجه بهتر، از مواد شوینده مخصوص لباس‌های تیره استفاده کنید. از مواد شوینده‌ای استفاده کنید که بدون افزودنی، آنزیم و سفید کننده باشد. همچنین بهتر است از شوینده‌هایی که داخلشان نرم‌کننده وجود دارد برای شستشوی لباس استفاده کنید.

۴) دور کوتاه لباسشویی را انتخاب کنید

کوتاه‌‌ترین زمان شستشو را در ماشین لباسشویی انتخاب کنید. هرچقدر زمان شستشو کوتاه‌تر باشد، لباس تماس کمتری با آب و مواد شوینده خواهد داشت و میزان خرابی لباس کمتر می‌شود.

۵) از آب سرد استفاده کنید

در تنظیمات لباسشویی کمترین درجه آب را انتخاب کنید.  آب سرد رنگ‌ دادن و رنگ پریدگی لباس را کمتر می‌کند. به هیچ وجه لباس‌های تیره را با آب گرم یا داغ نشویید.

۶) اضافه کردن یه فنجان سرکه در هنگام شستشو

سرکه سفید اثرات به جا مانده از مواد شوینده را کاهش می‌دهد. این اثرات به جا مانده از دلایل مهم رنگ رفتگی لباس است. بنابراین بهتر است در طول مرحله شستشو یک فنجان سرکه سفید در کشوی مواد شوینده بریزید.

۷) لباس‌ها را برای خشک شدن آویزان کنید

هرچقدر لباس‌های تیره زمان کمتری در خشک‌کن لباس باشد، بهتر است. بهترین راه این است که لباس‌ها را برای خشک کردن آویزان کنید. لباس‌ها را مستقیماً مقابل نور خورشید قرار ندهید؛ چراکه نور خورشید باعث رنگ رفتگی لباس می‌شود.

 

شستشوی کمتر لباس‌‌ها

۱) قبل از پوشیدن لباس ‌حتماً تمیز باشید

هرچقدر کمتر لباس را بشویید، بهتر است. قبل از پوشیدن لباس، مخصوصاً لباس‌های تیره، حتماً تمیز باشید و دوش بگیرید. در زمانی که عرق کرده باشید و بدن تمیزی نداشته باشید، پوشیدن لباس تیره باعث کثیف‌ شدن سریع آن می‌شود؛ این یعنی مجبورید لباس را بیشتر بشویید.

۲) اسپری لکه‌بر داشته باشید

همیشه یک اسپری لکه‌بر لباس همراه خود داشته باشید. بنابراین زمانی که بیرون از خانه هستید و بر روی لباستان لکه‌ای نشست، می‌توانید خیلی سریع با این اسپری لکه را از بین ببرید که همین کار باعث می‌شود نیازی به شستشوی لباس نباشد.

۳) با لباس تیره کار سنگین نکنید

پوشیدن لباس تیره هنگام انجام کارهای سنگین اصلاً توصیه نمی‌شود. انجام کارهایی که مجبورید زانو بزنید، باعث می‌شود رنگ قسمت زانوی لباس از بین برود. همچنین این نوع کارها باعث می‌شود بیش از حد معمول عرق کنید و لباس بیشتر به شستشو احتیاح پیدا کند.

 

۴) لباس‌های تیره را چرخشی استفاده کنید

شما می‌توانید قبل از شستشوی لباس‌های تیره آنها را بیش از یک بار پوشید. استفاده چرخشی از لباس‌ها باعث می‌شود دیرتر از بین بروند. هیچ وقت یک لباس تیره را دو روز پشت سر هم نپوشید. استفاده چرخشی از لباس آسیب به آن را کمتر می‌‌کند و دفعات شستشو را هم کاهش می‌دهد.

جلوگیری از آسیب‌دیدگی لباس

۱) لباس‌ها را به درستی در کمد قرار دهید

لباس‌های تیره باید در مکانی تاریک و خنگ نگهداری شوند. از مکان‌هایی که در معرض رطوبت هستند، اجتناب کنید؛ مثل حمام یا زیرزمین. سعی کنید لباس‌ها را به حالت تا روی رخت آویز قرار دهید و یا آنها را تا کنید و در کشو قرار دهید تا کمتر کش بیایند؛ مخصوصاً لباس‌های کش بافت و زمستانی.

۲) لباس‌های تیره را کمتر بشویید

سعی کنید لباس‌های تیره را برای مدت کوتاهی بپوشید تا کمتر به شستشو نیاز پیدا کنند. برای مثال، یک بلوز مشکی را برای یک بعد از ظهر بپوشید و به محض رسیدن به خانه، آن را عوض کنید. اگر موارد گفته شده را رعایت کنید، یک لباس مشکی را سه یا چهار بار قبل شستشو می‌توانید بپوشید.

۳) هنگام پوشیدن لباس تیره مو و صورت خود را آرایش نکنید

مواد شیمیایی استفاده شده در مواد آرایشی صورت و مو می‌تواند به لباس‌‌های تیره آسیب بزند. اگر لباس مهمانی شما تیره است، حتما اول آرایش مو و صورت خود را انجام دهید، سپس لباس خود را به تن کنید.

 

منبع: wikihow

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *