مد و فشن

انواع پارچه : از پارچه‌ها چه می‌دانید؟

انواع باف پارچه

یکی از راه‌هایی که به مراقبت شما از لباس کمک می‌کند و همین مراقبت باعث می‌شود عمر لباس زیاد شود، شناخت انواع پارچه است. دنیای پارچه‌ها دنیای متنوع و بزرگی است. در این مطلب صرفاً به معرفی تعدادی از پارچه‌های معروف و موجود در بازار می‌پردازیم.

انواع پارچه

انواع پارچه طرح‌های کرپ

پارچه کرپ از الیاف مختلفی بافته می‌شود و اصولاً پارچه‌هایی هستند که سطح آنها دارای نقاط ریز خالدار برجسته و فرو رفته باشد. این پارچه انواع و کاربردهای مختلفی دارد و معمولاً برای لباس‌های مجلسی از آن استفاده می‌شود. کرپ می‌تواند از جنس‌های ابریشم، پشم و یا پلی استر باشد. درواقع می‌توان کرپ روشی از بافت پارچه است.

پارچه کرپ

پارچه کرپ

 

پارچه لینن

لینن از قدیمی ترین پارچه های جهان است و از گیاهی به اسم کتان درست می شود و به پارچه کنفی هم معروف است. به دلیل اینکه پارچه لینن هوا را به خوبی از تار و پودهایش عبور می دهد، از پارچه‌های مناسب برای فصل تابستان محسوب می‌شود. لینن یک پارچه طبیعی ضد حساسیت است که به همین دلیل برای بستن زخم کاربرد دارد. مرغوب‌ترین نوع این پارچه از ۷۰ درصد پنبه، ۱۰ درصد پلی استر و ۲۰ درصد ویسکوز تهیه شده است.

پارچه لینن

پارچه لینن

پارچه فانریپ

نام فانریپ به نوع بافت این پارچه اطلاق می شود. پارچه فانریپ باعث می‌شود لباس حالت جذب داشته باشد. پارچه فانریپ پنبه پایداری رنگ بالایی دارد. این پارچه که از نظر کششی نیز مقاومت خوبی دارد از جمله پارچه‌های محبوب تولیدکنندگان تیشرت مردانه و بچگانه محسوب می‌گردد. پارچه فانریپ از پارچه‌های گردباف محسوب می‌شود.

پارچه فانریپ سیاوود

پارچه فانریپ

پارچه دورس

پارچه دورس یکی از انواع معروف پارچه‌های تریکویی است که با الیاف پنبه بافته می‌شود و نسبت به دیگر پارچه‌های نخی ضخیم‌تر و مقاوم‌تر است. از پارچه دورس معمولاً برای دوخت البسه‌ گرم کن ورزشی استفاده می‌کنند. این پارچه ها کاربرد پاییزه و زمستانی دارند.

پارچه دورس سیاوود

پارچه دورس

پارچه مخمل

نوعی پارچه کرکی است که از ابریشم، پنبه، کتان یا وشم بافته می‌شود. مخمل به علت دشواری ساخت و تولید معمولاً جزو پارچه‌های لوکس و اشرافی محسوب می‌شود. البته امروزه با پیشرفت فناوری‌های روز دنیا، تولید آن هزینه کمتری داردو صفت مخملی اشاره مستقیم به لطافت و نرمی این پارچه دارد.

پارچه مخمل سیاوود

پارچه مخمل

پارچه جودون

پارچه جنس جودون توسط ماشین‌های گردباف بافته می‌شود. نخ‌های متنوعی را برای تهیه پارچه جنس جودون می‌توان به کار برد. اغلب از نخ پنبه برای بافت این پارچه استفاده می‌شود. جنس جودون با توجه به نوع بافت ضخیم‌تر از پارچه یکرو پنبه است. پارچه جنس جودون برای تهیه تیشرت بسیار متداول است. انواع تیشرت سه دکمه در طرح و رنگ متنوع در بازار موجود است که با پارچه جودون تهیه شده‌اند. پارچه جودون به دلیل بافت خاصی که دارد سبب گردش بیشتر هوا می‌شود؛ از این رو گزینه مناسبی برای تهیه البسه بهار و تابستان است.

پارچه جودون سیاوود

پارچه جودون

پارچه تریکو

انواع پارچه تریکو در جهت عرضی و طولی قابلیت کششی دارد و از الیاف مختلفی ساخته می‌شود، مانند پنبه، اسپان، ویسکوز. این پارچه به دلیل نوع بافتی که دارد، علاه بر لطافت از اسنحکام خوبی هم برخوردار است.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *